Bodoki Károlyra /1814-1868/ emlékezünk, születésének 211. évfordulóján
Hagyománnyá vált a Baráti Körben, hogy Bodoki Károly születésének évfordulóján a bicentenáriumán felavatott szobránál gyűlünk össze, és virágok elhelyezésével, mécsesek gyújtásával emlékezünk meg munkásságáról.
211 éve annak, hogy a neves mérnök 1814. március 29-én Békésen megszületett. Apja Bodoky Henter Mihály földmérő, Békés vármegye mérnöke, anyja Major Terézia, aki a bába hibájából belehalt a fia születésébe. Keresztszülei Tomcsányi Kristóf békési járási főszolgabíró és felesége, Szathmáry Anna voltak. Édesanyja elvesztése miatt neveléséről mostohaanyja – s egyben nagynénje – Major Zsuzsanna gondoskodott. Apja korai halála után 1838-ban Bodoki Károly lett a vármegye mérnöke, később a Társulatok alapításánál, a Körösök szabályozásának tervezésénél és megvalósításánál, a Békés megyei Takarékpénztár Egyesületnél, és még számos más területen is kiemelkedő munkát végezve, elévülhetetlen érdemeket szerzett. A Bodoky család a polgárosodó Gyula nevezetes családja volt. Testvéröccse Bodoky Lajos, és fia Bodoki Kálmán is a mérnöki pályára lépve aratott sikereket, leszármazottai ma is jeles értelmiségiek szerte az országban. A szobor 11 éve hirdeti a dinasztia emlékét. Március 28-án 15 órakor helyeztük el az emlékezés koszorúját, s előtte március 26-án a Református Ó-temetőben a Bodoki sírokat rendbe tettük, így tisztelegve az évfordulón. A megemlékezés képeiből összeállítás
itt látható.
A Baráti Kör a Víz Világnapján a gleccserekről
A Baráti Kör minden évben részt vesz a Víz Világnapi ünnepségen, közreműködik annak szervezésében, előkészítésében. Idén a Víz Világnapja 2025. logójában lévő jelmondatához:
Gleccservédelem - kapcsolódva a BK két posztert készített, az egyik a gleccserekről, a másik a gleccserek olvadását eredményező klímaváltozásról szól.
Javaslatot tettünk továbbá az igazgatóságnak egy, a gleccserekről vetítendő film összeállítására, egy „ilyen volt, ilyen lett” képpárosítási játék kivitelezésére, melyhez fotókat küldtünk, továbbá a jégolvadást szemléltető kísérlet bemutatására. A gleccserekkel kapcsolatos „stand” (poszterek, vetítés, és a képpárosítás) a Tájvízház bejárata mellett került egy egységben kialakításra. Örömünkre szolgált, hogy a gyerekek érdeklődéssel figyelték a poszterekhez fűzött magyarázatot és nagy érdeklődéssel nézegették és párosították a gleccserek fotóit.
A BK részéről a helyszínen dr. Vasas Ferencné és Czakó András az általuk összeállított tablókat ismertette, Málik Emma és Csiffári Nándor a tájékoztatásban, több aktív vízügyi dolgozó pedig egyéb programokban működtek közre.
Köszönjük munkájukat, melyről néhány kép
itt látható.
"Körösök tükrében" - Víz Világnapi kiállítás a Táj Víz Házban
Mit jelent számunkra a víz? Magát az életet! Ezen kívül, - vagyis ezen belül - kifogyhatatlan sok szerepe van az életünkben. A Víz Világnapjára létrehozott kiállítás bemutatja, hogy a tájban, a városképben, az évszakok változásában, az élővilágban hogyan jelenik meg fényei, színei, hangulatai, formái utolérhetetlen szépségében. Köszönettel tartozunk ezért az élményért a
József Dezső Alkotótábor Egyesület kiállító tagjainak, /
Beleznai Mária, Hortobágyi Mártonné, Kondorosi Jánosné, Kurta Léna, Marosán Rózsa, Metykó Attiláné, Nagy Aranka, Nótáros Mihályné, Ócsai László, Orestyák Jánosné, Papp Mária, Pekár Edit, Szabó Anna, Szabó József, Sütő Jánosné, Dr. Stein Tamásné, Tóthné Bús Anikó, Ungváriné Spiegel Julianna, Dr. Wolf Ildikó/ akik felvetésünkre vállalták azt a nemes feladatot, hogy tematikus, a vízhez, - Gyula városához, az Élővíz-csatornához, a Körösökhöz, a vízügyhöz - kötődő képekkel jelennek meg 2025-ben, a Víz Világnapra. Baráti Körünk „gondolat, ihlet ébresztőnek” mindössze egy vizekről gyűjtött képválogatással támogatta a kérést, most hálásan néztük a varázslatot, a kiállított képeket. Valóban visszatükrözik a víznek, a Körösöknek a szépségét, ezer arcát. A víz pusztítani, rombolni is tud, - gondoljunk itt a vízkárok elleni küzdelemre - de most főként az életető, gyönyörködtető szerepében látjuk.
Marosán Rózsa és Nótáros Mihályné Baráti Köri tagunknak és valamennyi alkotónak szívből gratulálunk, köszönetünket fejezzük ki és további sok szép festmény létrehozását kívánjuk!
A kiállított 52 kép - névvel, címmel -
itt tekinthető meg.
Schiffert András szakmai elismerése
Mindig örömünkre szolgál, ha a Baráti Körünk tagjai munkájuk elismeréseként kitüntetésben részesülnek. Most Schriffert Andrásnak a Baráti Körünk vezetőségi tagjának gratulálunk, ugyanis a Víz Világnapja alkalmából az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője, Főigazgatói Oklevél elismerést adományozott számára, az
itt olvasható szakmai életrajza és munkájának méltatása alapján.
Számunkra külön öröm, hogy az indoklásban hivatkozás történt a Baráti Körben végzett értékes munkájára is, melyet kiemelkedő aktivitással és színvonalon végez. A Baráti Kör számára az aktív dolgozók részvétele létfontoságú, nélkülük nem tudnánk az aktualitások jegyében működni. Andrásra mindig, mindenben lehet számítani, jó ötletei vannak, ott van a Bodoki sírok gondozásán, remek fotókat készít, az interneten vagy a tervtárban értékes archív anyagot gyűjt, informatikailag új megoldásokat talál, színvonalas cikkeket ír és érdekes előadásokat tart. A BK.ben 7 éve tag, 5 éve vezetőségi tag, - és nem mellesleg- a BK titkári teendőit is ellátja január 1.-től, úgy, hogy közben a munkában is kiválóan helytáll.
Munkáját köszönjük és gratulálunk!!
További sok sikert, jó munkát, jó egészséget kívánunk!
Megemlékezés Dr. Mosonyi Emilről a Vízügyi Közleményekben
Már 15 éve múlt annak, hogy 2009. április 24-én életének 99. évében elhunyt Dr. Mosonyi Emil a „Vízépítés professzora”, kinek Emlékszobája idén lesz 15 éve, hogy 2010. november 24. óta látogatható a Táj Víz Házban. Életművéhez újabb adalék érkezett. Az írásokat, tanulmányt a Németországi Essenből dr. Kovács Lajosné küldte, elhunyt mérnök férje hagyatékából, a Mosonyi Emlékszobába szánva, ott lesz elhelyezve.
A Vízügyi Közlemények 2024.2. füzetében Dr. Szlávik Lajos emlékezik a Professzor úrra, nagyon értékes, új információkat is tartalmazó cikkében és lánya, dr. Mosonyi Magda hozzájárulásával az említett tanulmányt is közzé tette.
/A tanulmány
itt olvasható és a
www.vizugyikozlemenyek.hu-n lesz látható./
Nagy öröm számunkra, hogy így közkinccsé vált a tudós csípős, ironikus, humorral fűszerezett, pontos, szellemes írása az emberi magatartásról. Másik örömünk, hogy Dr. Mosonyi Magdával így a Baráti Körnek is sikerült kapcsolatot teremteni, aki köszönettel veszi az Édesapja emlékének gyulai őrzését.
Üdvözöljük honlapunkon!
A Bodoki Károly Vízügyi Múzeum Baráti Kör (BKVMBK) egy Önkéntes civil szervezet mely, szorosan kötődik a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatósághoz.
Tagjaink olyan nyugdíjas vízügyesek , illetve aktív vízügyi dolgozók, akikben közös a vízügyi múlt iránti érdeklődés és mindannyian fontosnak
tartjuk, hogy ápoljuk és megőrizzük a vízügyi múlt értékeit.
Ezen elkötelezett szellemben 2009. novembere óta végezzük kutató, gyűjtő, ismeretterjesztő, támogató munkánkat. Honlapunkon szeretnénk bemutatni,
közkinccsé tenni a többnyire valamilyen neves vízügyi eseményhez kapcsolódóan készített tablóinkat, prospektusainkat, előadásainkat, azokat
az ismereteket amit elődeinkről, vagy a vízügyi létesítményekről összeállítottunk. Reméljük érdeklődésre tarthat számot a Bodoki mérnök
dinasztia tevékenysége, a Vízügy székház, avagy a Táj-Víz-Ház lakóinak és funkcióinak története, esetleg a Malomcsatorna építése, sok más
információval együtt.
Hasznos ismeretszerzést, eredményes böngészést, kellemes időtöltést kívánunk! Szívesen fogadjuk észrevételeiket, visszajelzésüket.